Fąfelbooks

Zatrzymane

Pojęcie uważności robi w dzisiejszym, szalonym świecie coraz większą karierę. Jest u nas taką wschodzącą gwiazdą, choć wiedza o niej wywodząca się z buddyzmu istnieje od bardzo dawna. Kursy Mindfulness, tłumaczone jako uważność lub uważna obecność, są certyfikowane i drogie, ale przecież do tego, by zatrzymać się w biegu, pobyć przez chwilę tu i teraz i zacząć praktykować, wystarczy przymknąć oczy, przestać mówić, otworzyć umysł, nie zatrzymywać przepływających myśli i postarać się wszystkimi zmysłami dostrzec i poczuć otaczający nas krajobraz, intensywność światła, kolory, kształty przedmiotów, zapachy, otaczające nas dźwięki. Jest to niesamowite ćwiczenie, dające poczucie zanurzenia we wszechświecie. Doznania zmysłowe, gdy już sobie na nie pozwolisz i zaczniesz je zauważać, dają wrażenie wielkiej intymności, zamknięte oczy jeszcze wzmacniają to uczucie. Ale i sam spacer, z nastawieniem na patrzenie i dostrzeganie, pozwala odkryć w swoim najbliższym otoczeniu rzeczy, które do tej pory mijaliśmy niezauważone. Najtrudniejsze w tym treningu jest świadome zwolnienie, zatrzymanie się, przyjrzenie z bliska, wyłączenie się na chwilę z codziennej gonitwy. To ćwiczenie sprawia, że przytłoczone nadmiarem bodźców ciało i umysł odzyskują równowagę, odprężają się i wyciszają.

Agnieszka Pawłowska wpadła na świetny pomysł, przemycenia idei uważności do opowiadań dla dzieci. Stworzyła cykl składający się z pięciu utworów, z których każdy dotyka innego aspektu owej uważności. Zaopatrzone w odrębnego bohatera, który firmuje swoim imieniem całą książeczkę, traktują o przyjrzeniu się swoim emocjom i sposobie ich ujarzmienia, o szacunku dla innych, o akceptacji siebie, o akceptacji odmienności, o skupieniu uwagi na tym, co i jak jemy, itp. Każde opowiadanie zawiera wprowadzenie do praktyki uważności, medytacyjne wyrównanie oddechu, wyciszenie i pokazanie, że skupienie uwagi, zatrzymanie umysłu na jednej rzeczy potrafi wydobyć z codziennych, zwykłych sytuacji i własnych emocji niesamowite doznania zmysłowe i duchowe oraz stwarza możliwość uświadomienia sobie potencjału, jaki tkwi w każdym człowieku. Tekst skłania rodzica do czytania na głos, do wspólnego pogłębiania bliskości i wyciszenia.

Muszę jednak do tej beczki miodu dołożyć trochę goryczy. Mam bowiem kilka zastrzeżeń dotyczących oprawy graficznej i warstwy tekstowej. Nie bardzo podobają mi się niestety ilustracje. Gdyby nie słowo „uważność” w każdym z tytułów, nie zwróciłabym uwagi na ten cykl. Odniosłam wrażenie, że ilustracje do tego mini cyklu, nie zostały przemyślane. Krzykliwe kolory, infantylne obrazki, zupełnie nie pasują do treści. Wyglądają trochę jak wyrwane z dziecięcego zeszytu i poprawione w paintcie przez dorosłego. Drugie zastrzeżenie mam do warstwy tekstowej. Tygrysek, szczurek, kotka i  dziwaczna nietoperzyca. Zdrobnienia, zdrobnienia, dużo zdrobnień! Zbyt dużo. Ujmuje to ważności treści, nie współgra z przekazem i powoduje (przynajmniej u mnie) pewien dysonans.

Miałam okazję zanurzyć się na chwilę w świadomym byciu tu i teraz, zobaczyć i usłyszeć świat wokół mnie uważniej niż do tej pory, i wiem, jak cenne to było dla mnie doświadczenie. Dlatego próbę opisania dzieciom takiego odczytywania świata uważam za trafioną i ważną. Nadmiar zdrobnień i nie do końca udana oprawa graficzna trochę irytuje i (przynajmniej mi) przeszkadza w odbiorze. Natomiast samo ćwiczenie, nacisk położony na akceptację własnej osoby, własnego ciała i emocji, które nam towarzyszą oraz samo praktykowanie oddechów odbieram pozytywnie.

Lew Staszek i siła uważności / Agnieszka Pawłowska ; il. Kinga Kałużna. – Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2015 r. Tygrysek Erwin i energia uważności / Agnieszka Pawłowska ; il. Kinga Kałużna. – Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2015 r. Szczurek Rysio i smak uważności / Agnieszka Pawłowska ; il. Kinga Kałużna. – Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2015 r. Kotka Wiktoria i magia uważności / Agnieszka Pawłowska ; il. Kinga Kałużna. – Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2015 r. Nietoperzyca Kaja i piękno uważności / Agnieszka Pawłowska ; il. Kinga Kałużna. – Poznań: Wydaw. Poznańskie, 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *