Okruchy

W wakacyjnym nastroju

Egzotyczne wakacje mają to do siebie, że lubią się szybko kończyć. Zdecydowanie zbyt szybko. Dlatego wspólnie z blogiem  IMOMO Wiatr przygotował dla Was niespodziewaną niespodziankę.

Jeśli wybierasz się na wakacje w miejsce, w którym nigdy jeszcze nie byłeś, albo byłeś sto razy, ale ciągle masz niedosyt wrażeń zmysłowych, emocjonalnych i poznawczych, to zaczynasz szukać czegoś więcej, ponad to, co oferują Ci zwykłe turystyczne przewodniki. By chłonąć miejsce, atmosferę, zwyczaje i historię danego kraju, trzeba się zanurzyć między zwykłych ludzi, zjeść w prostym barze, być ciekawym drugiego człowieka, zamieszkać poza hotelową enklawą. IMOMO i Wiatrem Czytane proponują Wam jednak poznawanie kultury, przez książki, które dzieją się właśnie w miejscu naszego wypoczynku, napisane zostały przez lokalnych autorów, pokazują historię, wierzenia, mentalność ludzi i sprawiają, że wakacyjne dwa tygodnie możemy przedłużać jeszcze długo po tym, jak usiądziemy już do naszych komputerów, czy telefonów w pracy.

Malezja i Singapur – dwa niezwykle egzotyczne, dalekie, nieznane bliżej miejsca. Maja z IMOMO pozna je dokładniej i na pewno podzieli się z Wami wrażeniami z wakacyjnej wyprawy, Wiatr natomiast przywiał listę, na której umieścił spis książek, autorów malezyjskich, lub takich, w których akcja toczy się właśnie na tych terenach. Nie wszystkie przeczytał, więc jest to lista, a nie pełen  zbiór recenzji. By utrudnić trochę zadanie, a może zaciekawić wybrałam książki wydane  w 20 wieku, jednak dostęp do niektórych może być utrudniony z racji wyczerpanych nakładów, braku wznowień, itp., ale przecież są BIBLIOTEKI :-). Te przybytki kultury mają naprawdę skarby w swoich zasobach i warto do nich zaglądać. Myślę jednak, że ktoś z Was na pewno miał w ręku i zapewne przeczytał którąś z wymienionych pozycji. Zatem jeśli ktoś, coś, to niech da znak. 🙂

Zaczynamy:

Malezja

1. Czarna linia / Jean Christopcher Grange. – Warszawa, 2006 [zobacz] Kryminał w stylu Harlana Cobena z Malezją w tle.

2. Japońska parasolka / Rani Manicka. – Warszawa, 2012 [zobacz] Rzecz o przeznaczeniu, uczuciach i odnajdywaniu sensu istnienia w cejlońskiej rzeczywistości.

3. Próba nadziei / Beatrice Saubin. – Warszawa, 2012 [zobacz na Legimi] Dowód na to, że Malezja to nie tylko cudowne widoki, upajające zapachy, fascynujący ludzie, ale i bezwzględne prawo, prawniczy bezwład i usankcjonowane bezprawie. Więcej o książce [tu]

4. Barbarzyńca w Azji / Henri Michaux. – Warszawa, 2005 [zobacz] Spojrzenie na Azję francuskiego poety i malarza. Odmienne od rutynowego zwiedzania z przewodnikiem, fantastycznie naznaczone podróżą w głąb siebie.

5. Opowieść pierwsza / Janusz Życzkowski. – Zielona Góra, 2014  [zobacz] Książka dla tych, co nie boją się pytań i szukają odpowiedzi.

6. Skamieniały statek: baśnie malajskie / Robert Stiller. – Warszawa, 1988 – [zobacz] Baśnie oparte na oryginalnych malajskich tekstach.

7. W dżungli Borneo / Eric Lundquist. – Warszawa, 1954. [zobacz]

8. Malajska przygoda / Henri Fauconnier. – Gdańsk, 1986. [zobacz] Fabuła oparta na wspomnieniach autora z czasów, gdy był plantatorem kauczukowca na Malajach.

9. Klatin, brat Klatona: baśnie indonezyjskie dla dorosłych. – Kraków, 1965. / Robert Stiller [zobacz]

10. Antologia literatury malajskiej / Robert Stiller. – Wrocław, 1971. [zobacz]

11. Emerytka w Azji: Hongkong, Makau, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Brunei, Singapur / Mariola Wójtowicz. – 2012. [zobacz] Czyli co można robić po przejściu na emeryturę (ebook)

12. Ogród wieczornych mgieł / Tan Twan Eng. – Kraków 2013. [zobacz] Zmysłowa, eteryczna podróż do wnętrza swojej tęsknoty, do bólu niepamięci.

13. Szklany pałac / Amitav Ghosh. – Poznań, 2004. [zobacz] 100 lat zamknięte w książce. Miłość, wojna i skomplikowana historia 20 wieku.

14. Kiedyś byłam księżną / Jacqueline Pascral. Warszawa, 2008. [zobacz] Autentyczna historia młodej kobiety, która poślubiła malezyjskiego księcia.

15. Ponieważ byłam księżną / Jacqueline Pascral. Warszawa, 2009.  [zobacz] Historia 14 lat walki o dzieci z byłym ukochanym, malezyjskim księciem.

16. Blondynka Tao: rajd samochodami przez dżunglę w Malezji / Beata Pawlikowska. – Warszawa, 2005.  [zobacz]

17. Borneo / Martyna Wojciechowska. – Warszawa 2013. [zobacz na Legimi] Kobieta na Krańcu Świata budzi świadomość leniwego białego człowieka.

18. W sercu Borneo / Redmond O’Hanlon. – Warszawa, 1996. –  [zobacz] Odkrywanie dżungli Borneo przez dwóch ekscentrycznych poszukiwaczy przygód – podróżnika i naukowca Redmonda O’Hanlona i poety, Jamesa Fentona. Wyprawa jak najbardziej autentyczna z idee fix odnalezienia białego nosorożca jest świetnym przykładem na fascynację białego człowieka odkrywaniem nieodkrytego

19. Akcja Borneo / James Albany. – Gdańsk, 1991.[zobacz] Angielska powieść sensacyjna z Borneo w tle.

20. Biwak na Borneo / Pierre Pfeffer. – Warszawa, 1968. [zobacz] Wydana w serii Naokoło Świata relacja z pobytu naukowca i przyrodnika Pierra Pfeffera wśród plemion łowców głów.

21. Borneo: w krainie łowców głów T. 1-2 / Eric Mjoberg. – Warszawa, 1929. [zobacz T. 1], [zobacz T. 2]

 

Singapur

1. Singapur czwarta rano / Marcin Bruczkowski. – Warszawa 2005. [zobacz] Marcin Bruczkowski jest fantastycznym człowiekiem, który imał się w życiu wielu zawodów, ale zmysł uważnego obserwatora i łatwość pisania sprawiły, że ze swojej dziesięcioletniej przygody emigranta uczynił kilka wspaniałych, reporterskich opowieści. Tu tłumaczy Singapur i życie w tym zbiorowisku Azjatów Polaka perkusisty. Zresztą sam autor mówi o Singapur…, że to książka o samotności, poszukiwaniu siebie, życiowym upadku i podniesieniu się – dzięki muzyce. Właśnie przede wszystkim właśnie o muzyce jako wielkiej sile, czasem destruktywnej, ale czasem też uzdrawiającej. No i o mrówkach, czyli o tym, co to znaczy być człowiekiem.

2. Tanamera / Noel Barber. – Warszawa, 1996. –  [zobacz] Wojna i miłość w egzotycznej scenerii, zderzenie kultur, przesądy rasowe i kolonializm.

3. Król szczurów / James Clavell. – Kraków, 2013. [zobacz] Malezja w 1941 r widziana oczami więźnia obozu jenieckiego w pobliżu Singapuru. Książkę czyałam w czasach licealnych, ale do tej pory stoi ona wysoko w moim rankingu najlepszych powieści. Zachowanie godności w ekstremalnie trudnych warunkach, pozostanie człowiekiem mimo wszystko, jest cały czas tematem aktualnym i nośnym. Czasy pokoju przynoszą rozprężenie, przyzwolenie na bylejakość i miałkość życia. Lektura obowiązkowa.

 4. Sos sojowy dla początkujących / Kristin Chen. – Kraków, 2014. [zobacz] O odkrywaniu smaków i zapachów singapurskiego dzieciństwa.

5. Singapurskie kleszcze / James Gordon Farrell. – Warszawa, 1990. [zobacz] Handlowa ekspansja Anglików na Malaje.

6. Porwani w Singapurze / Edward Kurowski. – Warszawa, 1990.   [zobacz] Przygodowa historia dwojga nastolatków z etnografią Indonezji w tle w młodzieżowym wydaniu.

7. Singapur – twierdza, której nie było / Krzysztof Kubiak. –  [zobacz] Warszawa, 2009. II wojna światowa w Azji Południowo-Wschodniej, historia Singapuru.

8.Duchy Singapuru / Ewa Jałochowska. – Gdynia, 2014.  [zobacz] Młody chłopiec wrzucony w tygiel kultur i religii tego państwa-miasta musi odnaleźć najpierw siebie, zanim zaakceptuje nowe środowisko, w którym się znalazł. Powieść młodzieżowa.

9. Singapur – miasto przyjaznej przestrzeni / Konstancja Pleskaczyńska. –  [zobacz] Poznań, 2013. Przedmiotem zainteresowań naukowych dr hab. Konstancji Pleskaczyńskiej jest zjawisko przenikania się wpływów cywilizacyjnych, przyjmowania odmiennych wzorców kulturowych oraz kwestia zachowania tożsamości kulturowej w kontekście kształtowania współczesnego krajobrazu miejskiego. Prowadzi badania w wyselekcjonowanych aglomeracjach azjatyckich o szczególnej dynamice rozwoju, m.in. w Singapurze, Kuala Lumpur, Bangkoku, Tokio, Kioto, Hongkongu, Pekinie i Szanghaju. (info ze strony http://uap.edu.pl/uczelnia/wykladowcy/pleskaczynska-konstancja/)

10. Piraci z Karaibów – na krańcu świata: Singapur / adapt. T. T. Sutherland. – Warszawa, 2007.  [zobacz] Opowiadanie dziecięce na podstawie scenariusza Teda Elliotta i Terry’ego Rossio.

11. Tam, gdzie pada ciepły deszcz / Barbara Dudek Hoffler. Warszawa, 2013. [zobacz]

12. Krakatau / Jerzy Jaworski. – Kazimierz Biskupi, 2012. [zobacz] Literatura podróżnicza

13. System polityczny Singapuru: ewolucja historyczna i teraźniejszość / Marek Bankowicz. – Kraków, 2005. [zobacz] Coś dla fascynatów polityki i ustrojów państwowych

14. Wyskoczyć do Singapuru / Lech Niekrasz. – Warszawa, 1983. [zobacz] Polski reportaż o Singapurze.

15. Od Pearl Harbor do Singapuru / Zbigniew Flisowski. – Poznań, 1984. [zobacz] Opis japońskiego „blitzkriegu” na Pacyfiku, działania floty i lotnictwa Cesarstwa Japonii w okresie między grudniem 1941 r. a lutym 1942. Cyt. ze str. lubimyczytać.pl

16. Borneo / James Goodwin. – Warszawa, 2003. [zobacz] Sensacyjna powieść wojenna z Singapurem i Jamajką w tle.

17. Malaje 1941-1942 / Krzysztof Kubiak. – Warszawa, 2004.  [zobacz] Historia bitwy o Singapur.

Podane tu tytuły pochodzą z różnych lat, część z nich można kupić bezpośrednio w księgarniach w tradycyjnej formie, lub w formie cyfrowej. Jednak tytuły niedostępne już w obrocie oficjalnym możecie nadal znaleźć w antykwariatach lub BIBLIOTEKACH (również w formie cyfrowej)!!! Zatrzymaj lato i wstąp do biblioteki – to chyba dobre hasło na deszczowy dzień lipca 🙂

Jeśli wybieracie się w inne rejony globu, a podoba Wam się takie przedłużenie wakacji dajcie znać 🙂

1 komentarz na “W wakacyjnym nastroju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *