Spotkania

Król Autor Nesser I

Zawitał, omotał, i uwiódł. Król szwedzkiej powieści kryminalnej spotkał się z czytelnikami we wrocławskiej Mediatece, w ramach niezwykle bogatego w różne okołokryminalne wydarzenia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Spotkanie z Håkanem Nesserem było wyrazem uznania, a przez niektórych nawet uwielbienia przed wręczeniem mu Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Podczas wizyty padło spontaniczne, albo misternie zaplanowane wyznanie miłosne skierowane do Szweda, z ust nie byle kogo, bo Katarzyny Bondy, świetnej polskiej pisarki kryminałów, siedzącej pośród słuchaczy. A On okazał się człowiekiem otwartym, dowcipnym i ciekawym nas, swoich czytelników. Popularność jego książek widać było na sali w ilości wielbicieli, którzy przyszli spotkać się z pisarzem.

Autor „Człowieka bez psa” opowiadał o swojej twórczości swobodnie, lekko, dowcipnie, będąc tłumaczonym dwojako: na język polski i język migowy. Znając realia świata bibliotek, walkę o czytelnika i jego czytelniczą edukację, przytoczył zabawny podstęp szwedzkich bibliotekarek, który miał skłonić fanów powieści kryminalnych do sięgnięcia po coś więcej. Mianowicie na wydzielone półki z kryminałami oznaczonymi dla odróżnienia od innych typów powieści żółtą kropką na grzbiecie okładki, pracownicy biblioteki postawili książki Dostojewskiego, np. „Braci Karamazow”, czy „Zbrodnię i karę”, które przecież w swojej fabule zawierają wątki najprawdziwszego kryminału. Szwedzcy czytelnicy uznali Dostojewskiego za świetnie zapowiadającego się rosyjskiego pisarza 🙂 Żółtych kropek więc przybyło na jeszcze innych publikacjach.

Autor około 30 powieści, z których nie wszystkie są kryminałem, opowiadał o tym, że każdy z jego utworów jest inny, każdy ma swój język, świat, realia, bohaterów. Pytany o swą ciemną stronę mocy niestety nie przyznał się do niczego 🙂 Zresztą, jak stwierdził: pisarz konieczny jest do napisania książki, ale niekoniecznie musi być w książce.

Podobała mi się rada dla początkujących pisarzy, która brzmiała „Przeczytaj tysiąc, zanim napiszesz jedną”. Moim zdaniem niektórzy mogliby poprzestać na przeczytaniu tego tysiąca.

Magia spotkania w realu pisarza, który stwarza w swojej głowie światy, w których Ty później przebywasz, płaczesz, kochasz, boisz się, ma w sobie coś z intymności pierwszego pocałunku. Łączy niczym wspólna tajemnica. Gdy w dodatku odkrywasz, że wychowałaś się na tych samych książkach, to radość ze spotkania staje się jeszcze większa. Astrid Lindgren łączy pokolenia 🙂 Tylko co począć ze stwierdzeniem Håkana Nessera „Nigdy, przenigdy nie ufaj pisarzowi”?

Cykl 10 powieści o komisarzu Van Veeterenie, które stały się podstawą serialu telewizyjnego, zacznij od książki „Nieszczelna sieć” (1993).

Pięciotomowy cykl o inspektorze Gunarze Barbarottim,  rozpoczyna powieść „Człowiek bez psa” (2006). 

 20150530_201116

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *