Spotkania

Dotknięcie anioła

Dziś będzie opowieść o niezwykłym teatralnym przedstawieniu, stworzonym przez kilkoro zwariowanych zapaleńców – Amatorską Grupę Teatralną Trzecia Środa. Na kulturalnej mapie Wrocławia niezaprzeczalny, bardzo twórczy team, który własnymi siłami i środkami stworzył spektakl, potrafiący swoją treścią i przesłaniem dotknąć duszy w miejscu dawno nie dotykanym. „Zanim” – wielowymiarowy tytuł przedstawienia, a jednocześnie słowo, które przylega do człowieka. Dla każdego będzie miało ono inny wymiar. Zanim umrę, zanim moje dzieci dorosną, zanim odejdę, zanim coś powiem, zanim zrobię, zanim przeminę, zanim skończę…. To małe słowo potrafi  dać czas, sprawić ból, wypełnić pustkę, dać nadzieję, albo władzę, a jednocześnie jest w nim coś ostatecznego, coś, co tylko anioł zesłany na ziemię potrafi zrozumieć. „Zanim” – sztuka o aniołach, którym nie dane było dotrzymać słowa. To również spektakl o nas, którzy popełniamy błędy, gubimy drogi, odpuszczamy rzeczy ważne. O winie, karze i pokucie. O ucieczce od samego siebie, o zatraceniu w rzeczach zastępujących życie, o zaniechaniu, bylejakości, poczuciu winy i ukorzeniu. O tym, że oprócz otrzymanego rozgrzeszenia, musimy jeszcze wybaczyć samym sobie.

Miałam okazję oglądać ich premierowy spektakl w Centrum Inicjatyw Artystycznych  i ogromne wrażenie zrobił na mnie właśnie tekst, który potrafił zatrzymać widownię w przeszło godzinnym skupieniu, który dotknął głównych wartości kierujących moim (naszym) życiem i daleko mu było do banału. Każda z anielskich opowieści była zwierzeniem. Każda była wynikiem osobistych przemyśleń i przeżyć i to się czuło. Emocje aktorów przekładały się na przeżycia widzów.

Tym większe brawa, że całość (tekst, scenografia, kostiumy) została stworzona przez członków grupy. Świetny tekst, oszczędna sceneria, pomysłowe, ascetyczne kostiumy, muzyka skomponowana specjalnie do przedstawienia, przemyślana koncepcja widowiska, aktorzy idealnie obsadzeni w rolach, to wszystko zrobiło na mnie ogromne wrażenie i zupełnie nie oddawało przymiotnika, jakim określa się teatr Trzecia Środa czyli – amatorski. Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić, to dykcja niektórych aktorów, która jest jednak do wypracowania i poprawienia. Gra aktorska na poziomie niemal profesjonalnym. Swoboda na scenie, swoboda w mówieniu, emocje, które udzielają się odbiorcom, piękny głos Kasi Burnat. To wszystko sprawiło, że poczucie, że oglądam spektakl przygotowany przez amatorów nie pojawiło się ani razu przez cały czas trwania przedstawienia.

Grupa teatralna Trzecia Środa, trzymam kciuki, rozwijajcie się, twórzcie nowe, ekscytujące i poruszające miejsca na mapie Wrocławia, nieście radość i zadumę tym, którzy tego potrzebują i nie traćcie nic ze swej kreatywności i zaangażowania. Ja jeszcze raz biję Wam BRAWO!

Reżyseria Maria Sadowska

Scenariusz Trzecia Środa

Muzyka Katarzyna i Zbigniew Burnat

Występują Katarzyna Błahut, Dariusz Błażejczyk, Katarzyna Burnat, Agata Górkiewicz, Wojciech Jerka, Jacek Jeziorski, Joanna Klima, Katarzyna Mariańska, Katarzyna Przyślewicz, Dariusz Tyma

Trzecia Środa2

Obrazek z Facebooka Grupa Teatralna Trzecia Środa

foto by Robert Procházka i Wojciech Szczepucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *