Słuchasie

Dorastanie

Nie mogłam inaczej zatytułować wpisu o „Chłopcach” Saramonowicza. Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, to ta powieść o ojcach i synach jest właśnie o tym. Choć nie do końca wiadomo, kto właściwie dorasta. Być może nikt. A może wszyscy na swój własny sposób. To również książka o wszelkich namiętnościach współczesnego człowieka. Namiętnościach i nienasyceniach. O wiecznym poszukiwaniu akceptacji, o dawaniu uwagi, czasu i miłości drugiej osobie, o egoizmie i samozaspokojeniu bez względu na konsekwencje. O chłopcu w mężczyźnie i mężczyźnie w chłopcu. O tym, że mając jedenaście lat wie się więcej o życiu, niż mając tych lat czterdzieści.

Książka Saramonowicza, tak jak jego filmy w  formie czasem zabawnej, czasem refleksyjnej, czasem też jadącej po bandzie daje poczucie zajrzenia w męski świat. I tak, znajdziemy tam seks, dużo seksu, dużo pieprzenia, ale i dużo samotności, zagubienia, niepewności. Przeczuwamy, że ci silni, egoistyczni, aroganccy mężczyźni nie pozbyli się wewnętrznego dziecka, niepogodzonego z dorosłością, tęskniącego i żebrzącego o uwagę nieobecnego ojca. Spieprzają życie swoim najbliższym w pogoni za mrzonkami, pod presją bycia zdobywcą, wikingiem, ogierem. Nie widzą powielanych stereotypowych zachowań, snując się między udami kolejnych zdesperowanych mamusiek. Zresztą kobiety nie mają u Saramonowicza zbyt wielu odcieni. Albo żony – zwykle porzucone, albo zaborcze nimfomanki o wybujałych potrzebach seksualnych, za to nikczemnych intelektualnie. Tylko jedenastoletni Michał, jako forma przejściowa, rozumie i widzi najwięcej, używając do myślenia jeszcze swojego mózgu, a nie innej części ciała.

Dorastanie boli, nieważne ile masz lat. To zarówno oznacza pozbycie się złudzeń, samodzielne myślenie oraz rzecz najważniejszą, czyli wzięcie odpowiedzialności za siebie i za tych, którzy są od nas zależni. I zakończenie daje takie poczucie, że to, co ważne dla najbliższych  przykrywa to, co ważne dla nas. Priorytety zostają ustalone, choć nie mamy poczucia jednoznaczności tego wyboru. Niepewność jest wpisana w nasze życie.

Chłopcy / Andrzej Saramonowicz. – Warszawa: Wielka Litera, 2015.

chłopcy

2 komentarze na “Dorastanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *